2018. aasta turismiedendaja ja „Parim uus seiklus 2019" tiitlid tulid meie maakonda

Järjekorras 28. reisimessil Tourest tunnistati 2018. aasta turismiedendajaks Ida-Virumaast huvitava ning silmapaistva turismipiirkonna kujundanud Kadri Jalonen ning tiitliga „Parim uus seiklus 2019" pärjati Vaivara Sinimägede Muuseumi programm.

Eesti Turismifirmade Liidu peasekretäri Mariann Luguse sõnul on aasta turismiedendaja Kadri Jalonen teinud väsimatult tööd Ida-Virumaa turismiklastriga ning pannud kohalikud ettevõtjad ja turismipakkujad ühiselt tööle, et maakonnast väärtuslik turismipiirkond kujundada.

"Kui kümme aastat tagasi tuli Ida-Virumaa turismipärle käia spetsiaalselt otsimas ning puhkajad eelistasid pigem ikkagi saari või Lõuna-Eestit, siis tänaseks on Ida-Virumaast kujunenud Eesti mõistes väärtuslik sihtkoht," ütles Lugus. "Ekstreemspordivõimalused, spaad, loodusturism, aga ka kontserdid ja etendused on täna hästi turundatud ning köidavad aina rohkem sise- ja välisturiste."

Aasta turismiedendaja auhinna saanud Kadri Jalonen tunnustas Ida-Viru turismiklastrit ning sinna kuuluvaid kohalikke turismiettevõtjaid, kes teevad ühiselt tööd, et turistid aina rohkem piirkonna üles leiaksid.

"Täna on Ida-Virumaale jõudvatest puhkajatest umbes 60% siseturistid ja 40% välisturistid ning siin on palju teha — meil on päriselt olemas Eesti pikimad liivarannad, kõrgeimad pankrannikud, muuseumid, sportimis- ja puhkamisvõimalused," rääkis Jalonen. "Ühiselt aitame piirkonna võlud turistidel üles leida ning oleme hästi tuntud nii siin- kui ka sealpool piiri."

Vaivara Sinimägede Muuseumi programm „Ajarännak: 1944. a. evakuatsioon" pärjati turismimessi Tourest 2019 pidulikul auhinnatseremoonial tiitliga „Parim uus seiklus 2019", lisaks peavõidule omistati Ida-Viru turismiklastri korraldatud konkursil sellele ka eritiitel „Parim hariduslik meelteseiklus".

Ajalugu on osa identiteedist. „1944. aasta teema suureks tutvustajaks on samanimeline film. Filmis kasutati ka meie muuseumi esemeid-kaste, relvi, mundrikoopiaid jne," jutustab Ivika Maidre Vaivara Sinimägede Muuseumist. „Huvi selle sensitiivse loo eri tahkude vastu kasvab."

Vaivara Sinimägede Muuseum pajatab Teise maailmasõja Narva rinde lugu eestlaste vaatepunktist. „Piirkonna sõja-ajalugu võib hinnata tuhande aasta pikkuseks, lähiajaloo suurimad lahingud leidsid aga aset kevadel ja suvel 1944," jutustab ta.

Ajarännak sobib nii täiskasvanutest sõpruskondadele kui ka lastega peredele. See erineb oluliselt teistest samalaadsetest seiklustest ja annab tõuke hilisemateks aruteludeks tänapäeva põgenike teemadel. Säärase ettevõtmise puhul on iga rännak teistest absoluutselt erinev. Siin mängivad väga suurt rolli osalejad ise. Seega on seiklus täiesti ainulaadne ja tekitab uusi emotsioone kõigile, ka nendele, kes on rännaku varasemalt läbi teinud.

Ajarännaku viivad läbi oma ala spetsialistid, kes on kogu stsenaariumi hoolega läbi mõelnud. Meelteseiklusel osalemine eeldab aga broneeringut, kusjuures rännaku alguspunkt on Vaivara Sinimägede Muuseumis.

„Oleme muuseumiks taastanud vana mõisaaida, ühe kolmest sõja üleelanud varemest. Oma ekspositsiooni alustame vana Vaivaraga, mis oli tavaline maavald talude ja rannikul paikneva suvitusalaga. Räägime sõjasündmustest ja sellest, et piirkonna elu pöörati pea peale — sõjatsoonist lahkusid inimesed ja märtsipommitamises hävisid hooned," tutvustab Maidre.

„Parim uus seiklus 2019" ootab huvilisi alates kevadest 2019.

Foto: 2018. aasta turismiedendaja Kadri Jalonen (Erik Peinar)