Ida-Viru arengufoorum: maakonnad soovivad paremaid ühendusi

22. novembril Jõhvi kontserdimajas toimunud arengufoorumil arutati Ida-Viru maakonna koostamisel olevas arengustrateegias toodud arenguvõimaluste üle ning räägiti maakonnaülese koostöö vajalikkusest, et võimalusi paremini ära kasutada. Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Keit Kasemets andis ülevaate sellest, millises positsioonis on Euroopa Liit muutuvas maailmas ning mida teha selleks, et globaalseid muutusi rohkem enda kasuks pöörata. Rahandusministeeriumi strateegilise planeerimise nõunik Magnus Urb rõhutas maakonnaülese koostöö vajadust riikliku strateegia „Eesti 2035" koostamisel. Ida-Viru ja Harju maakonna omavalitsusliitude tegevjuhid Veikko Luhalaid ja Joel Jesse ning Lääne-Viru omavalitsuste liidu juhatuse esimees Einar Vallbaum rõhutasid, et maakondades peituva arengupotentsiaali paremaks ärakasutamiseks peaksid meievahelised ühendused olema tänasest oluliselt paremad. Näiteks liigub igapäevaselt Tallinna ja Tartu vahel 12 rongi, seal-hulgas 6 ekspressi, kuid Tallinna ja Narva vahel ainult 4, seal-hulgas 1 ekspress. Maanteed mööda võtab Tallinnast Narva (ja Peterburi) jõudmine lubamatult kaua aega. Strateegiliselt on Eestis peamine rõhk pandud põhja-lõunasuunaliste ühenduste arendamisele (Via Baltica, Rail Baltic ja Tallinn-Tartu-Luhamaa (Koidula) suunad), kuid oluliselt vähem on tähelepanu pööratud Tallinna ning kogu Põhja-Eesti omavahel paremini ühendamisele ning ka kogu piirkonna regiooni ainsa suurlinna – Peterburiga ühendamisele.

Ida-Viru maakond soovib tuleviks olla osa kiiresti arenevast Soome lahe majanduspiirkonnast, kuid kesiste ühendustega ida ja lääne suunas ning olematu ühendusega põhja poole (laevaühendus Sillamäelt) on selle eesmärgi saavutamine väga keeruline.

Maakonnad soovivad ühiselt esitada keskvõimule ettepanekud, millistest strateegilistest prioriteetidest tulevikus lähtuda, et aastal 2030 oleks Tallinnast Narva võimalik rongiga jõuda 1 tunniga (Peterburi 2 tundi) ning kuidas maanteeliiklust kiiremaks ja ohutumaks muuta.

Lisainfo:

Hardi Murula