Maakonna kaunimad kodud

2018. aastal 

Atslama puhkemaja, perekond Moskaljuk

Alutaguse vald

Atsalama puhkemaja on tegutsenud 10 aastat, koht on saadud vanaema kodu pärimise teel. Puhkemaja territoorium on maitsekalt planeeritud ja pimedal ajal valgustatud. Territooriumil on kivist teerajad, lillepeenrad ja veesilm, milles õitsevad vesiroosid. Kaarsild viib veesilma keskel olevale saarekesele. Puhkajatel on võimalus ujuda ja teha vettehüppeid. Palju on mõeldud sportimisele – puhkeala servas asuvad jalgpalli- , võrkpalli- ja korvpalliplats. Territooriumile pääseb läbi kaarväravate. Puhkeala  kaunistavad erinevad kujud ja skulptuurid. Territooriumi ilmestab nii kõrg- kui ka madalhaljastus, sh mitmed erinevad okaspuuliigid. Puhkemaja territooriumil on jahimaja, kämping, grillimise kohad, kümblustünn, bassein ja külalistemaja, öömaja võimalus on 23 inimesele.  

 

 

Perekond Pikas, Alutaguse vald

 

Majapidamise on olnud ühe pere käes 10 aastat.  Reaalselt elatakse sees alates 2010. aastast. Kodu asub metsade keskel kõrge künka otsas. Kõik vanad hooned on renoveeritud, mis koos loovad tervikliku lahenduse. Kodu piiritlemisel on kasutatud suuri kive, mis on korjatud talumaa põldudelt. Terrasilt viib laudtee veesilma juurde. Sisehoov on kividest laotud, mille keskel asub roheala, kus kasvavad suured puud, kuhu päikese eest varju minna. Nii elumajal, saunal, kui ka kõrvalhoonel on terrasid, mis on kaunistatud amplite ja erinevate skulptuuridega. Maja seina ääres on on hästihooldatud lillepeenrad. Hoovis on lastele mõeldud mänguväljak. Kõrvalhoone on kohandatud sportimiseks, kus on erinevad trenažöörid ja spordivahendid. Maakodu on kohandatud maitsekalt, pilkupüüdvalt ja mõeldud metsade keskel nii sportimisele kui ka vaba aja veetmisele ja silmailule.

 

Perekond Tera, Alutaguse vald

Kodu on soetatud 2004. aastal. Majapidamist ilmeloomustavad uued renoveeritud hooned, avar siseõu. Hoovi tagaküljes asuvad tünnisaun ja suitsusaun. Hoov on osaliselt kividega kaetud, mille keskel asub suur kiviktaimla maitsekalt madalate okaspuude vahele istutatud erinevaid lilledega. Suurem osa õue alast katab muru, mille keskel asub veesilm. Majal ja kõrvalhoonel on avarad terrassid, mis on kaunistatud erinevate amplite ja skulptuuridega. Lillepeenrad ääristavad ka maja ümbrust. Majapidamises tegeldakse kalapüügiga, seetõttu on seal tunda kaluri hõngu. Hoovi taganurgas asub paadikuur, paat ja võrgulipud. Kala suitsutamiseks on ehitatud suitsuahi.  Ka lastelastele on mõeldud, kelle tarvis on rajatud väike mänguväljak koos liumäe ja kiikede ning sportimiseks seisab keset õue suur ja uhke batuut. Omatarbeks on aianurka rajatud peenrad köögivilja kasvatamiseks ja muru keskel kasvavad üksikud kirsipuud ja õunapuud.

 

2017. aastal

Jekaterina ja Vladimir Potanin

Sillamäe linn 

Sillamäe linnas on väga vähe eramuid. Üheks pärliks on Ranna tänaval asuv elamu, mis ei jää möödujatele märkamata. Aia kujundamisega tegeleb  pererahvas ise, usaldades oma ilumeelt. Haljastuses on kasutatud eriliigilisi püsikuid, mis annavad aiale värvi. Suvelilled on sätitud amplitesse ja õuevaasidesse. Säilitatud on vahtrapuu, mis annab palavatel päevadel varju ja sügisel värvi. Puhkenurka on rajatud lehtla, kust avaneb vaade merele.

 

 

Alfred ja Tamara Ait ning Tatjana Ait

Lüganuse vald Püssi linn 

Majapidamine on olnud ühe pere käes, kes on selle rajanud ja kujundanud aastakümnete vältel. Majaesist kaunistavad elupuud ja ilupõõsad. Elupuude vahelt viib kitsas rajake tagaaeda, kus avaneb avar tagahoov ideaalselt hooldatud muruga. Pilgupüüdjaks on punaleheline sarapuu. Veesilmaks kaunis skulptuur. Tagahoovi piirab perfektselt pügatud kuusehekk, mis annab tuulevarju ja privaatsust. Aias   leidub  mitmeid erivormilisi okaspuuliike.

 

 

Lilian ja Marko Karp

Iisaku vald Iisaku alevik

Kodu on loodud suure pühendumisega, mis annab sooja ja turvalise keskkonna. Aia kujundamisega on tegelenud pererahvas ise arvestades kõigi pereliikmete vajadusi. Maja, kõrvalhooned ja rajatised loovad koos tervikliku lahenduse . Silm jääb pidama heas toonuses elupuudele, mis piiritlevad kogu elamukrunti. Värvi annavad kiviktaimla ja ilupõõsad. Eritasandilist pinnavormi on kujundatud põllukividega.