Ida-Viru Ettevõtluskeskuse pressiteade: Ida-Viru ettevõtted küsivad Valitsuselt: kas sulgeda, koondada või jätkata?

Ida-Virumaa majutus, toitlustus ja meelelahutussektor on pea 3 nädalat suletud kuid konkreetset infot toetusmeetmest pole siiani. Senise info baasil ei saa ettevõtjad hinnata kas valitsuse lubatud toetusmeede võimaldab neil ellu jääda või mitte. Täna on vaja konkreetset infot- milline see toetusmeede tuleb ja mis tingimustel välja antakse, et maksimaalselt paljud ettevõtted saaks jätkata ja töötajaid ei peaks koondama.

Vabariigi Valitsuse otsusega on Ida-Virumaa turismisektori tegevus alates 12.12.20 suletud, kuid seni värskeim ja täpseim info sulgemisega koos lubatud toetusmeetmest pärineb 17.12.20 Valitsuse pressiteatest: Valitsus eraldas reservist üle 5 miljoni majanduse toetamiseks nii Ida-Virumaal kui kogu Eestis | Valitsus.ee. Teates on 4 lauset üldiste põhimõtetega.

Ettevõtjate sõnul ei ole see nende jaoks enam piisav. See oli piisav esialgseks orienteerumiseks, kuid täna on vaja konkreetset infot - milline see meede tuleb ja mis tingimustel välja antakse. Senise info baasil ei saa ettevõtjad hinnata kas valitsuse lubatud toetusmeetmed võimaldavad neil ellu jääda või mitte. Aega oodata rohkem pole. Sest kohe on käes palkade väljamaksmise aeg. Kui vahendeid palkade tasumiseks pole tuleb koondada. Kui vahendeid koondamiseks pole tuleb välja kuulutada pankrot.

FAMA Invest OÜ juhatatuse liige Tarmo Kleimann: „Ida-Viru ettevõtetel ei ole peale kevadisi sulgemisi ja kehva suve rasva, et kaua niisugusele järjekordsele sulgemisele ning teadmatusele vastu pidada. Ettevõtjad vajavad infot, et teha otsuseid äride sulgemise, töötajate koondamise või tegevuse jätkamise osas. Seda infot on vaja ASAP!"

Oktoobri seisuga on Ida-Viru turismisektoris tegutsevaid ettevõtteid/asutusi ligi paarsada, töötajaid 1500. Viimane asi mida teha soovitakse on töötajate koondamine, kuid ettevõtetel pole võimalik olukorras, kus tegutsemine on keelatud ja sissetulek 0 eurot, töötajaid ilma riigi toetuseta palgal hoida.

Ainus kes selle olukorra lahendada saab on Vabariigi Valitsus võttes sel nädalal vastu Ida-Viru meetme rakendamist võimaldavad otsused.

Tarmo Kleimann võtab kokku ettevõtjate sõnumi: „Valitsusele on vaja anda selge sõnum, et niisuguste sulgemistega PEAB samaaegselt kaasnema ettevõtjatele ka selge info toetusmeetmetest!"

Kadri Jalonen
Ida-Viru turismiklastri koordinaator
Ida-Viru Ettevõtluskeskus, 5174236

-------------------------------------------------

Пресс-релиз: Предприятия Ида-Вирумаа спрашивают Правительство: закрывать, сокращать или продолжать?