« Tagasi

Ida-Viru turismi eestvedav klaster otsustas saada 100% turvaliseks

Ida-Viru turismi eestvedav turismiklaster töötas välja märgise „Siin on turvaline" ning võttis eesmärgiks saada veebruari alguseks 100% turvaliseks. See tähendab, et kõik turismiklastri partnerid teevad maksimumi koroonaviiruse leviku ohjamiseks ning kinnitavad ka märgisega, et järgivad kõiki riigis ettenähtud ohutusmeetmeid. Nii loovad ettevõtted turvalise keskkonna  külastajatele ja aitavad ise kaasa covid võitluses.

Märgis „Siin on turvaline" omistatakse nii restoranidele, kohvikutele, majutusasutustele kui kõigile teistele turismiklastri liikmetele, kes järgivad ajakohaseid Vabariigi Valitsuse ja Terviseameti ettekirjutusi ning panustavad omalt poolt viiruse leviku tõkestamisse. „Külastajate jaoks tähendab märgis eelkõige turva- ja kindlustunnet," selgitab Ida-Viru Ettevõtluskeskuse turismikoordinaator Kadri Jalonen. Märgise väljastamine algas sel nädalal. Märgise saamiseks peab iga ettevõte kinnitama nõuete täitmist. Nõuete järgimist kontrollivad pisteliselt asjaomased kontrollorganid. Kõik Ida-Viru turismiettevõtted kes pole klastris, on oodatud klastriga liituma veebilehel www.idaviru.ee ja sealt saab ka märgist taotleda. Turvamärgisega liitujad tuuakse sel kevadel välja ka Eesti turismiveebis visitestonia.com.

Ida-Virumaa turismiklastri liikmed on desojaamadega varustatud olnud koroonapandeemia puhkemisest alates. Ettevõtte töötajad kannavad maske ning siseruumides on maski kandmine nõutud ka kõigilt külastajatelt. Haigeid töötajaid tööle ei lubata. Välikohvikutes, suusalaenutustes, tuubitõstukite jms kohtades, kus tuleb seista järjekorras, on seatud 2-meetrise distantsi hoidmise nõue. Samuti ei lubata suusalaenutustesse sisse korraga enam kui 2 külastajat. Giidiga väliekskursioonidele või grupis toimuvatele matkadele lubatakse korraga kuni 10 inimest.

Turismiklaster on siiski olnud mures, et sellest jääb väheks. Seetõttu on mitmed turismiklastrisse kuuluvad ettevõtted hakanud rakendama ka omaalgatuslikke lisameetmeid. Ida-Virumaa majutusettevõtetel on alates 28.12.20 lubatud tegutseda 50%-lise täituvusega. Mäetaguse mõisahotelli perenaine Terje Rattur räägib, et kuigi korraga müüakse välja maksimaalselt vaid pooled toad, tagavad nad omalt poolt, et nende juures ei ööbi erinevad kliendid samas toas järjestikku öödel, vaid tubadel lastakse üle öö tühjalt seista, st tuba on 24 h kliendivaba. Mõistagi puhastatakse tube pärast iga külastajat. Ka üldkasutatavaid pindasid desinfitseeritakse mitte vaid kord päevas, vaid suisa iga tunni tagant. Võimalusel hoitakse ka kohalikud kliendid ja hotellikülalised eraldi. „Turismiklastrisse kuuluvad ettevõtted teevad endale ise pidevalt enesekontrolli ja rakendavad omaalgatuslikult mitmeid koroonaviiruse levimist tõkestavaid lisameetmeid," selgitab Rattur. „Märk „Siin on turvaline" võimaldab ka külastajaid ettevõtete pingutusi märgata ja aitab eraldada n-ö terad sõkaldest."

Kadri Jalonen lisab, et ehkki Terviseameti andmeil ei ole Ida-Virumaa majutusasutustes koroonaviiruse koldeid olnud, motiveerib märgis ettevõtteid turvameetmeid kasutusele võtma ja aitab seega viiruse levikut tõkestada. Samas saavad inimesed valida, kas külastavad märgisega või ilma märgistuseta kohti Ida-Virumaal. „Loodame väga, et märgis „Siin on turvaline" võimaldab tunda end hästi nii külastajatel kui töötajatel, julgustab Ida-Virumaale talverõõme nautima tulema ning aitab seeläbi taas ka siinset majandust elavdada," sõnab Jalonen.

Hetkeseis Ida-Virumaa turismisektoris

Majutusasutuste 50%-line avamine on toonud vähehaaval tagasi tööturisti. Populaarsed aktiivsed talvetegevused - näiteks Kiviõli Seikluskeskuse mäesuusakeskus, Alutaguse Matkalubi matkad … - toovad talverõõme nautima ka puhkuseturisti. Toidukohtade ja restoranide 25%-line avamine on leevendanud olukorda majutajatele, sest nad saavad oma külastajaid jälle tavapärasel moel toitlustada. Positiivseks võib pidada toidu kaasamüügi teenuse edukat väljaarendamist mitmete toitlustajate juures. Ida-Virus varem väga vähe toiminud teenus on nüüd käima läinud. Näiteks tegi Narva kindluses tegutsev restoran Rondeel tänu kaasmüügi aktiivsele pakkumisele parema detsembrikuu tulemuse kui aasta varem. Populaarseim oli „Peakoka õhtusöök". Klientide väga heast tagasisidest innustatult on Rondeelil juba pakkuda uued toidurõõmud - kaasa müüakse lõunat perele ning snäkikarpi seltskondadele ja üritustele.

„Ida-Viru turismisektor on kahtlemata saanud põntsu ja ootab pikisilmi luba avada majutajate muud lisateenused, sealhulgas spaad. See on kriitiline, sest suured spaad on peamised klienditoojad ka muuseumidele ja teistele Ida-Viru ettevõtetele. Seda enam on turismiklaster ja kõik sellesse kuuluvad ettevõtted ka omalt poolt valmis tegema kõike, et Ida-Virumaa taas turvaline oleks," kinnitas Jalonen lisades, et ettevõtted on turismiklastri eestvedamisel jõud ühendanud ning pingutavad, et olukorda lahendada. Seni aga on hädavajalik valitsuse toetusmeetmete jätkumine.

Ida-Viru turismisektori aktiivsed teenusepakkujad on juba üle 10 aasta koondunud turismiklastrisse mida koordineerib Ida-Viru Ettevõtluskeskus (maakondlik arenduskeskus).

 

Lisainfo:
Kadri Jalonen
5174236
Ida-Viru turismikoordinaator
IVEK