Riik toetab Ida-Virumaa omavalitsusi sotsiaalteenuste osutamisel

Sotsiaalministeerium
Pressiteade
8. aprill 2021

Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo allkirjastas määruse, millega toetatakse Ida-Virumaa kohalikke omavalitsusi, et parandada täisealistele erivajadusega inimestele pakutavate sotsiaalteenuste kättesaadavust.

Toetuste eesmärk on vähendada hooldajate hoolduskoormust ning seeläbi naasta neil tööturule või suurendada töökoormust, mis omakorda parandab leibkonna majanduslikku toimetulekut ja vähendab vaesusriski. Samuti on eesmärk motiveerida kohalikke omavalitsusi koostöös partneritega looma uusi ja edendama olemasolevaid sotsiaalhoolekande valdkonna koostöövõrgustikke ning julgustada KOVe rakendama sotsiaalteenuste pakkumisel uuenduslikke lahendusi.

Eesti 2019. aasta sotsiaaluuringu andmetel abistas või hooldas oma leibkonnaliiget 59 650 inimest, neist 6786 ehk 11,4% Ida-Viru maakonnas.

„2020. aastal suurenes ülemaailmsest pandeemiast tingitud majanduslanguse tõttu kahjuks nii töötute arv kui pikaajalise töötuse määr ja pikaajalise töötuse risk on suurem just meeste, vanemaealiste ja mitte-eestlaste seas," ütles sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo. „Ida-Virumaal on puudega inimeste osakaal kõrge ja kasvutendentsis kõikides vanuserühmades. Seetõttu on oluline, et sealsetes omavalitsustes pakutaks hoolekandelist abi võrdväärse kvaliteedi ja kättesaadavusega ning sotsiaalvaldkonna töötajad jõuaksid iga üksiku abivajajani."

Ministri sõnul on Ida-Virumaa taotlusvooru eesmärk, et vanemaealine või erivajadusega inimene ei peaks asuma elama hoolekandeasutusse, et saada vajalikku hooldust või vabastada oma lähedane hoolduskoormusest, vaid ta saaks jätkata võimalikult kaua iseseisvat elu pere keskel ja kogukonnas toetavate teenuste abil.

Avatud taotlusvoorus saab teenust osutada kokku vähemalt 300le erivajadusega, toimetulekuraskustes või hoolduskoormusega inimesele. Taotlusvooruga toetatakse projekte, millega pakutakse Ida-Viru maakonnas koduteenust, tugiisikuteenust, isikliku abistaja teenust, väljaspool kodu osutatavat üldhooldusteenus- ehk päevahoiu- või intervallhooldusteenust, nõustamisteenuseid või tugigruppe ja sotsiaaltransporditeenust. Toimetulekuraskustes inimeste tööturule tagasipöördumist toetavate teenuste kujundamisel arvestatakse, et pakutavate hoolekandeteenuste eesmärk on aidata inimesel lahendada tööturule asumist takistavad probleemid, näiteks võlad, mis võivad olla pikema aja jooksul kuhjunud.

Euroopa Sotsiaalfondi taotlusvoorust „Tööturul osalemist toetavad hoolekandeteenused sotsiaalteenuste osutamiseks ja arendamiseks" on võimalus rahastust taotleda kõigil Ida-Virumaa omavalitsustel. Avatud taotlusvooru toetuse maht on 1 500 000 eurot, mida saab vajadusel suurendada. Taotlusvooru viib läbi Riigi Tugiteenuste Keskus. Avatud taotlusvooru infopäev toimub 15. aprillil kell 11.30,  täpsem info avaldatakse Riigi Tugiteenuste Keskuse kodulehel.

Teate edastas:

Silvia Peets