Synlabi ülevaate kodutestimise korraldusest Virumaal

Kodutestimise korraldust tutvustab avaliku testimise kommunikatsioonjuht Gerly Kedelauk.

Kokku on üle Eesti 10 kodustestimise brigaadi sõitmas erameditsiini ettevõtete abil.
Lääne- ja Ida-Virumaal sõidab nö Virumaa mobiilne kodustestimise brigaad ettevõtte Eldred abiga alates 24. märtsist ja on kokku teinud selle ajaga 117 väljasõitu Narvani välja.

Kinnitame, et kõik inimesed, kes ei saa ise Narva või Kohtla-Järvele mobiilsesse proovivõtukoha isikliku autoga tulla testima, on testitud kodudes samal või järgmisel päeval.
Kõigil neil peab olema perearsti saatekiri või on Terviseameti poolt määratud nö eesliini inimesed.

Tõesti, mõned perearstid saadavad rohkem inimesi testima, teised veidi vähem, aga selle otsuse teeb perearst vastavalt soovitustele Terviseameti poolt ning inimesega vesteldes. Näeme, et Ida-Virumaa perearstid saadavad vähem patsiente testima ja oleme saanud inimestel kaebusi, et nad ei saa testima kuidagi. Esimese sammuna saatsime nädala lõpus SYNLABi alt ja ka Corrigo oma koostööpartneritest arstikeskustele meie senised infokirjad ka vene keeles, et ei oleks keelebarjääri.

Teisalt see võib olla tingitud ka sellest, et nendes piirkondades on riiklikule statistikale toetudes vähem positiivseid. Näeme tuginedes Tallinna ja Saaremaa kogemusele, et mida rohkem on nakatunuid, seda rohkem on soovijaid ka testima tulla ning näeme, et perearstid ka saadavad sel juhul rohkem.

Lisaks testib erameditsiiniettevõtete avaliku testimise organisatsioon alates eelmise nädala lõpust üle Eesti ja ka Ida-Virumaa hooldekodude elanikke ja töötajaid vastavalt Terviseametiga kokkuleppele.

Täiendavalt oleme sel nädalal Ida-Virumaale Corrigo abiga mehitamas teist brigaadi ja tegeleme isikukaitsevahendite hankimisega, juhuks kui Kirde-Eestis peaks vajadus kasvama. Aga seda peab enne Terviseamet kinnitama, seni ei ole selleks vajadust olnud. Kriisiolukorras võib vajadus tekkida väga ootamatult, mistõttu teemegi ettevalmistusi.

Igal juhul oleme väga tänulikud, et teema on tõstatatud ja saame üheskoos enesekarantiini panna viiruse kandjad ning viiruse levikut tõkestada Ida-Virumaal.

Gerly Kedelauk
Avaliku testimise kommunikatsioonjuht